Ascension Lutheran Church
A Member Congregation of the ELCA


Home
From Our Pastor
Staff
About Us
Calendar
Education
E-Mail Us
Guest Book
1101 S. Highway 69 - Albert Lea, MN 56007 - 507-373-3408
OPPORTUNITIES FOR SERVICE AND FELLOWSHIP
TIME AND TALENT SHEET
Newsletter
Children's Links
ELCA Bible Studies
Daily Devotions
ELCA SE Minn. Synod
Faith & Values

Fellowship
Information Request
Jigsaw Puzzle
Puzzle Archive
Luther's Catechism
Lutheran Links
Lutheran Magazine
Memo From God
Music
Parish Nurse
St. John's Home
What Lutherans Believe





Do you need to send an e-Card to someone for a special occasion? If so, check the site below for Free Lutheran eCards:


Ascension Lutheran Youth
Facebook Page Link


Ascension Calendar of Events

May 2018

Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday

 



1 Philip & James, Apostles
10:30 am Pastors Bible Study
11:30 am Freeborn County Ministerial Association

2
9:00 am
Strong Bones Class
5:15 pm JAM at Salem
6:30 pm Confirmation @ Salem

3
1:00 pm
Quilting
4:30 pm Bible Study Leaders
6:30 pm Education/Youth

4 Synod
Assembly

9:00 am Strong
Bones Class -
Hannah Circle


5 Synod Assembly WELCA Spring Event at Salem
6 Easter
Food Shelf Emphasis

9:00 am Worship/Communion
10:00 am Brunch

5:30 pm 4-H meeting

9:00 am Strong Bones class

8
8:30 a.m. Esther Circle
1:30 pm Mary Circle
7:00 pm Miriam Circle
9
9:00 a.m. Strong Bones Class
6:30 pm Confirmation (here)

10 Ascension of Our Lord
1:00 Quilting

11
9:00 a.m. Strong Bones
Class


12



13
7 Easter
Mother's Day
9:00 a.m. Worship

10:00 am Fellowship
14 Matthias, Apostle
9:00 am Strong Bones Class
6:30 pm Committees Meet
7:30 pm Council Meets


15

16
8:30 am Staff Meting
9:00 am
Strong Bones Class

6:30 pm
Confirmation Here

17
1:00 pm
Quilting


18
9:00 a.m. Strong Bones
Class




19
10:30 am
Muriel Engen funeral

20
Day of Pentecost

9:00 a.m.  Worship/Communion
10:00 am Graduates Brunch




21 Newsletter Deadline
9:00 a.m.
Strong Bones Class


 

22



23
9:00 am Strong Bones Class

24
Bartholomew, Apostle

1:00 pm Quilting




25
9:00 a.m. Strong Bones
Class
 





26



27 The Holy Trinity
Baptism Recognition
9:00 a.m. Worship
10:00 a.m. 
Fellowship






28 Memorial Day
Church Office Closed

29
 
 


30
9:00 am Strong Bones Class
31 Visit of Mary to Elizabeth
9:00 am Newsletter Assembly
1:00 pm Quilting


May 2018






WORSHIP SCHEDULE      9:00 am Worship Service, Fellowship follows the service
First and Third Sunday each month: Holy Communion          Fourth Sunday each month: Baptism Recognition
First Sunday each month: Food Shelf Emphasis

May Worship Leaders Schedule


Sunday, May 6
9:00 a.m. Communion Service at Ascension
Ushers:
Roger and LeAnn Knutson
Greeters:
David and Julie Jensen
Lay Reader Karen Flim
Communion Severs Nordean Krueger, Garnice Rasmusson, Jayne Williamschen
Sunday May 13
9:00 am Service at Ascension
Lay Reader
Carol Rask
Ushers
Bill and Marilyn Danielsen
Greeter Steve and Doris Guenthner
Sunday, May  20
9:00 a.m. Communion Service at Ascension
Lay Reader: Mary Boorsma
Ushers: Kay and Delmar Boyken
Greeter: Cheryl Venem
Communion Servers Mary Boorsma, Paul Ehlers, Lynn Hestness
Sunday.  May 27
9:00 a.m. Service at Ascension
Lay Reader: Gayle Olson
Ushers: Terry and Iris Tarvestad
Greeter: Michelle Cardona




Ushers are asked to be at the church one-half hour prior to service time.  Thank you.   

Please express your thanks to these volunteers
whose service helps us all worship well!       
      
*Attention Volunteer Greeters:  The Worship and Music Committee is so grateful to have your smiling, welcoming faces greeting folks as they enter Ascension.  In an effort to improve follow-up with visitors, we ask you to invite them to sign the guest book in the narthex so that a follow-up card can be sent.  Thank you.